Hogyan küzdjünk meg a negatív mantráinkkal?
Hallgasd meg előbb az alábbi linkre kattintva a hanganyagot, majd alatta a vázlat úgy lesz jól használható.
Érzésszelidítő rövid hanganyag (11 perc)
Vázlat a hanganyaghoz
Negatív mantrák semlegesítése
Hogyan szelidítheted meg azokat az érzéseidet, melyekről azt érzed, visszafognak, fékeznek, akadályoznak téged az életben? Az alábbi módszer hasznodra lehet ebben.
A kulcsmotívum a tudatos álmodás módszerében is fellelhető: amikor üldöz valami megfoghatatlan szörnyalak, tigris, medve vagy bármilyen fenevad, és rájössz, hogy álmodsz, akkor az az igazi, mély megoldás, ha megállsz a rohanásban, szembefordulsz vele, és azt kérded: „Ki vagy, és mit akarsz tőlem?”
Ez az attitűd a negatív mantráinkkal szemben is működik. Segíthet abban, hogy megváltoztassuk azt, ahogyan fogadjuk őket, még akkor is, ha ez szembe megy a velük kapcsolatos félelmünkkel, menekülni vágyásunkkal.
- A mondat azonosítása: hogy hangzik pontosan? Mi az a szöveg, ami legjobban eltalál?
Az első lépés annak a korlátozó mondatnak az azonosítása, pontosítása, ami benned szól. Keresd meg a saját mondatodat, amit rendszeresen hallasz a fejedben. Keresd meg a saját mondatodat, ami a leginkább igaz a te esetedben. Csak figyelj befelé. Ha megvan a mondat, azt csalhatatlanul érezni fogod.
- A második lépés a hang azonosítása: kinek a hangján hallom ezt a mondatot?
Általában vagy valamelyik szülőnek, vagy valamilyen ún. referenciaszemélynek a hanga ez. Ha úgy érzed, a sajátodon, abba ne nyugodj bele, kutasd tovább. Ha nem találsz természetes személyt, lehet az képzeletbeli, regénybeli is, csak legyen arca, személyesítsd meg őt.
- A személy megjelenítése: honnan súgja/mondja, hol áll, milyen az arca?
A harmadik lépés ennek a személynek a megjelenítése: honnan, hogyan mondja ezt, milyen az arca, milyen az arckifejezése? Jelenítsd meg őt magadnak minél teljesebben, hogy minél inkább tudj hozzá kapcsolódni, viszonyulni, interakcióba lépni vele az alábbi módon.
- Az első reakció: rámosolygok.
Amikor megpillantod őt, az első reakciód, hogy rámosolyogsz. Igen, rámosolyogsz.
Egészen eddig a tőle való szorongás és menekülni vágyás, vagy valamilyen negatív reakció volt jellemző arra, ahogy ezt a belső, képzeletbeli személyt fogadtad. Most próbálj ki valami mást.
- Az első szó: Igen.
Sőt, nemcsak rámosolyogsz, hanem egyenesen igent mondasz rá! Igent mondasz a mondatra.
Ha szembefordulsz vele, ha tiltakozol, ha cáfolni akarod, ha ellenkezel, az – jól tudod – erőtlen és sikertelen próbálkozás. Valami újat kell most bevezetni, hogy valami változhasson. Tudod, mennyire meglepő ez az „Igen” az ő számára?
- A mondat méregfogát kihúzó, átkeretező toldalék hozzáfűzése.
Az „Igen” után pedig ne fejezd be a mondatot, hanem egészítsd ki azzal a mondatrésszel, ami más értelmet ad az eredeti mondatnak, ami átkeretezi azt. Lejjebb találsz néhány példát erre az átkeretezésre.
Ily módon a pánik, a félelemtől való félelem helyett egy kiskaput nyithatsz magadban, legbelül, hogy jó tudjon lenni az, ami éppen van.
Példák a negatív matrákra:
a)
Nem vagyok fontos.
b)
Nem vagyok szerethető.
c)
Én vagyok a hibás, én rontottam el.
Átkeretezés:
a)
Igen. 🙂 – És nem is akarok mindenben fontosnak lenni.
b)
Igen. 🙂 – Tényleg nem voltam szerethető, amíg meg nem szerettem magam.
c)
Igen. – Megtanultam szeretni a zsákutcát is, mert tudom, hogy a sikerhez a hibákon vezet az út.
Videó egy hasonló eljárásról: